Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

вкупно посети на форумот

пишувај кирилица

моментална подршка

Poll

мислење за форумот
лого : вовед Bar_left74%лого : вовед Bar_right 74% [ 25 ]
лого : вовед Bar_left18%лого : вовед Bar_right 18% [ 6 ]
лого : вовед Bar_left9%лого : вовед Bar_right 9% [ 3 ]

Општо гласови : 34

Latest topics

» increase page rank backlinks services
лого : вовед EmptyПон Aвг 01, 2011 8:53 am by Гостин

» кој виц ве насмеа денес ?
лого : вовед EmptyПон Апр 06, 2009 9:09 pm by jatika

» Man On Fire (2004) HDTV 720p
лого : вовед EmptyВто Дек 16, 2008 10:26 am by ThA DON

» psa trance kolekcija 0
лого : вовед EmptyВто Дек 16, 2008 2:54 am by [^_hYp3Rs0NiC_n3Rd_^]

» Петиција против труење на животните
лого : вовед EmptyВто Ное 18, 2008 2:56 am by web master

» Изгубен на аеродром цели седум дена
лого : вовед EmptyЧет Ное 06, 2008 9:32 pm by web master

» како да се привлече секоја жена
лого : вовед EmptyЧет Ное 06, 2008 9:25 pm by web master

» нов фим со фифти сент
лого : вовед EmptyЧет Ное 06, 2008 9:16 pm by web master

» [MonkeyVision] OpenSuse 11 0 Live CD KDE4
лого : вовед EmptyНед Ное 02, 2008 7:08 am by web master

» Ubuntu-8-10
лого : вовед EmptyНед Ное 02, 2008 6:54 am by web master

» Prison Break
лого : вовед EmptyНед Ное 02, 2008 6:40 am by web master

» Косово-држава!!
лого : вовед EmptyСаб Ное 01, 2008 2:42 am by ЌОЌОР

» Корисни интернет страни
лого : вовед EmptyПет Окт 31, 2008 3:10 am by web master

» install
лого : вовед EmptyПет Окт 31, 2008 3:00 am by web master

» Prodavam vespa
лого : вовед EmptyВто Окт 28, 2008 3:17 pm by .:Hara Gobi:.

Top posters

web master (128)
лого : вовед Bar_leftлого : вовед Barлого : вовед Bar_right 
ThA DON (113)
лого : вовед Bar_leftлого : вовед Barлого : вовед Bar_right 
.:Hara Gobi:. (98)
лого : вовед Bar_leftлого : вовед Barлого : вовед Bar_right 
DaciSS (70)
лого : вовед Bar_leftлого : вовед Barлого : вовед Bar_right 
jatika (63)
лого : вовед Bar_leftлого : вовед Barлого : вовед Bar_right 
ВЕБ МАСТЕР (59)
лого : вовед Bar_leftлого : вовед Barлого : вовед Bar_right 
voren (31)
лого : вовед Bar_leftлого : вовед Barлого : вовед Bar_right 
Dijana (28)
лого : вовед Bar_leftлого : вовед Barлого : вовед Bar_right 
dimza (22)
лого : вовед Bar_leftлого : вовед Barлого : вовед Bar_right 
girl (21)
лого : вовед Bar_leftлого : вовед Barлого : вовед Bar_right 

реклами

zenska sema
Изгубен на аеродром цели седум дена

Чет Ное 06, 2008 9:32 pm by web master

Изгубен на аеродром цели седум дена

Многу често се случува луѓето да се изгубат на големите аеродроми низ …

како да се привлече секоја жена

Чет Ное 06, 2008 9:25 pm by web master

лого : вовед Os_v
Многу мажи понекогаш би сакале да постои таен рецепт за освојување …

нов фим со фифти сент

Чет Ное 06, 2008 9:16 pm by web master

Контроверзниот рапер ќе заигра во трилерот 13 заедно со Мики Рурк и Џејсон Статхам. Снимањето на филмот би …


  лого : вовед

  web master
  web master
  почесен член
  почесен член

  Male
  Број на мислења : 128
  Age : 34
  Местолокација : скопје
  Registration date : 2008-10-14

  лого : вовед Empty лого : вовед

  Пишување  web master Нед Окт 19, 2008 2:51 am

  Логото е како темелите на еден објект, доколку не се направи како што треба се' може да отиде во вода т.е. во неповрат. На темава ќе се дискутира за најразлични принципи и правила за да се добие перфектно лого.

  Почетокот
  Дефинитивно најтешката работа т.е. brainstormingот кога се креира лого. Пред се доколку се прави лого за странка најдобро е да се соберат што повеќе информации за самиот купец на логото. Со што се занимава па малце гуглање доколку има нешто слично на тоа што го работи, разгледување на производите кои планира да ги пушта во промет. Одкако ќе се разгледа се што треба време е да се фати моливот и листот затоа што од општа скица подобра работа нема, стара школа е башка.

  Цртање
  Значи се почнува како што кажав погоре со лист и молив т.е. со скицирање и планирање воедно на логото како ќе изгледа што ќе има во него. Нормално немора да се застане на само едно затоа што едно е ко ниедно. Во графиката има едно правило „НИКОГАШ НЕ Е ДОСТА„ така да колку повеќе идеи толку подобро.

  Дигитализирање
  Одкако ќе се направат скиците истите треба да се почне да се дигитализираат. Најважно од се логото се прави црно на бело и бело на црно, без никакви сенки градиенти бевели ембоуси и курчеви карики. Значи на почетокот е најдобро црно на бели или бело на црно, ако така изгледа одлично понатаму е веќе лесно.

  ТИПОВИ НА ЛОГО
  Логото во глобала се дели на два типа ИЛУСТРИРАНО и ТИПОГРАФСКО а исто така може и да биде комбинирано

  Илустрирано
  Кај илустрираното лого нормално нема текст туку некој симбол преку кој се изразува продуктот за кој се прави логото. Не постојат граници во тоа што ќе се користи, најважно е како што кажав погоре да е едноставно и лесно запамтливо за другите кои ќе го гледаат пример NIKE


  Типографско
  Како и самиот термин ни кажува дека ова лого е составено само до типографски елементи т.е. букви и бројки т.е. ФОНТ.
  Фонт кој најмногу се користи за логоа е Helvetica кој е едноставно незаменлив. Може да се игра со типографските логоа т.е. да се земат како урнек одредени букви кои планираме да ги користиме и притоа да ги достилизираме пример IBM


  Комбинирано
  Сепак доколку илустрацијата или типографијата не објаснуваат најдобро што често се случува во последно време подобро е да се искомбинираат овие два типа како најдобар пример е логото на Adidas


  _________________
  еби учење
  учи ебење !
  DaciSS
  DaciSS
  добар член
  добар член

  Male
  Број на мислења : 70
  Age : 33
  Местолокација : kaj Chalenge angliskoto :D
  Registration date : 2008-10-05

  лого : вовед Empty Re: лого : вовед

  Пишување  DaciSS Нед Окт 19, 2008 3:10 am

  и шо е многу битно сеа кај нас, името на фирмата мора да ти биде напишано и на кирилица, ако е само на латиница следи казна, добро за нашиов форум нема врска, али ако се работи за бизнис...

   Сега е точно Пон Мар 08, 2021 8:56 am