Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

вкупно посети на форумот

пишувај кирилица

моментална подршка

Poll

мислење за форумот
Направи сам локална мрежа ТРЕТ ДЕЛ Bar_left74%Направи сам локална мрежа ТРЕТ ДЕЛ Bar_right 74% [ 25 ]
Направи сам локална мрежа ТРЕТ ДЕЛ Bar_left18%Направи сам локална мрежа ТРЕТ ДЕЛ Bar_right 18% [ 6 ]
Направи сам локална мрежа ТРЕТ ДЕЛ Bar_left9%Направи сам локална мрежа ТРЕТ ДЕЛ Bar_right 9% [ 3 ]

Општо гласови : 34

Latest topics

» increase page rank backlinks services
Направи сам локална мрежа ТРЕТ ДЕЛ EmptyПон Aвг 01, 2011 8:53 am by Гостин

» кој виц ве насмеа денес ?
Направи сам локална мрежа ТРЕТ ДЕЛ EmptyПон Апр 06, 2009 9:09 pm by jatika

» Man On Fire (2004) HDTV 720p
Направи сам локална мрежа ТРЕТ ДЕЛ EmptyВто Дек 16, 2008 10:26 am by ThA DON

» psa trance kolekcija 0
Направи сам локална мрежа ТРЕТ ДЕЛ EmptyВто Дек 16, 2008 2:54 am by [^_hYp3Rs0NiC_n3Rd_^]

» Петиција против труење на животните
Направи сам локална мрежа ТРЕТ ДЕЛ EmptyВто Ное 18, 2008 2:56 am by web master

» Изгубен на аеродром цели седум дена
Направи сам локална мрежа ТРЕТ ДЕЛ EmptyЧет Ное 06, 2008 9:32 pm by web master

» како да се привлече секоја жена
Направи сам локална мрежа ТРЕТ ДЕЛ EmptyЧет Ное 06, 2008 9:25 pm by web master

» нов фим со фифти сент
Направи сам локална мрежа ТРЕТ ДЕЛ EmptyЧет Ное 06, 2008 9:16 pm by web master

» [MonkeyVision] OpenSuse 11 0 Live CD KDE4
Направи сам локална мрежа ТРЕТ ДЕЛ EmptyНед Ное 02, 2008 7:08 am by web master

» Ubuntu-8-10
Направи сам локална мрежа ТРЕТ ДЕЛ EmptyНед Ное 02, 2008 6:54 am by web master

» Prison Break
Направи сам локална мрежа ТРЕТ ДЕЛ EmptyНед Ное 02, 2008 6:40 am by web master

» Косово-држава!!
Направи сам локална мрежа ТРЕТ ДЕЛ EmptyСаб Ное 01, 2008 2:42 am by ЌОЌОР

» Корисни интернет страни
Направи сам локална мрежа ТРЕТ ДЕЛ EmptyПет Окт 31, 2008 3:10 am by web master

» install
Направи сам локална мрежа ТРЕТ ДЕЛ EmptyПет Окт 31, 2008 3:00 am by web master

» Prodavam vespa
Направи сам локална мрежа ТРЕТ ДЕЛ EmptyВто Окт 28, 2008 3:17 pm by .:Hara Gobi:.

Top posters

web master (128)
Направи сам локална мрежа ТРЕТ ДЕЛ Bar_leftНаправи сам локална мрежа ТРЕТ ДЕЛ BarНаправи сам локална мрежа ТРЕТ ДЕЛ Bar_right 
ThA DON (113)
Направи сам локална мрежа ТРЕТ ДЕЛ Bar_leftНаправи сам локална мрежа ТРЕТ ДЕЛ BarНаправи сам локална мрежа ТРЕТ ДЕЛ Bar_right 
.:Hara Gobi:. (98)
Направи сам локална мрежа ТРЕТ ДЕЛ Bar_leftНаправи сам локална мрежа ТРЕТ ДЕЛ BarНаправи сам локална мрежа ТРЕТ ДЕЛ Bar_right 
DaciSS (70)
Направи сам локална мрежа ТРЕТ ДЕЛ Bar_leftНаправи сам локална мрежа ТРЕТ ДЕЛ BarНаправи сам локална мрежа ТРЕТ ДЕЛ Bar_right 
jatika (63)
Направи сам локална мрежа ТРЕТ ДЕЛ Bar_leftНаправи сам локална мрежа ТРЕТ ДЕЛ BarНаправи сам локална мрежа ТРЕТ ДЕЛ Bar_right 
ВЕБ МАСТЕР (59)
Направи сам локална мрежа ТРЕТ ДЕЛ Bar_leftНаправи сам локална мрежа ТРЕТ ДЕЛ BarНаправи сам локална мрежа ТРЕТ ДЕЛ Bar_right 
voren (31)
Направи сам локална мрежа ТРЕТ ДЕЛ Bar_leftНаправи сам локална мрежа ТРЕТ ДЕЛ BarНаправи сам локална мрежа ТРЕТ ДЕЛ Bar_right 
Dijana (28)
Направи сам локална мрежа ТРЕТ ДЕЛ Bar_leftНаправи сам локална мрежа ТРЕТ ДЕЛ BarНаправи сам локална мрежа ТРЕТ ДЕЛ Bar_right 
dimza (22)
Направи сам локална мрежа ТРЕТ ДЕЛ Bar_leftНаправи сам локална мрежа ТРЕТ ДЕЛ BarНаправи сам локална мрежа ТРЕТ ДЕЛ Bar_right 
girl (21)
Направи сам локална мрежа ТРЕТ ДЕЛ Bar_leftНаправи сам локална мрежа ТРЕТ ДЕЛ BarНаправи сам локална мрежа ТРЕТ ДЕЛ Bar_right 

реклами

zenska sema
Изгубен на аеродром цели седум дена

Чет Ное 06, 2008 9:32 pm by web master

Изгубен на аеродром цели седум дена

Многу често се случува луѓето да се изгубат на големите аеродроми низ …

како да се привлече секоја жена

Чет Ное 06, 2008 9:25 pm by web master

Направи сам локална мрежа ТРЕТ ДЕЛ Os_v
Многу мажи понекогаш би сакале да постои таен рецепт за освојување …

нов фим со фифти сент

Чет Ное 06, 2008 9:16 pm by web master

Контроверзниот рапер ќе заигра во трилерот 13 заедно со Мики Рурк и Џејсон Статхам. Снимањето на филмот би …


    Направи сам локална мрежа ТРЕТ ДЕЛ

    ThA DON
    ThA DON
    Admin


    Male
    Број на мислења : 113
    Age : 36
    Местолокација : Први влез
    Registration date : 2008-10-05

    Направи сам локална мрежа ТРЕТ ДЕЛ Empty Направи сам локална мрежа ТРЕТ ДЕЛ

    Пишување  ThA DON Пон Окт 20, 2008 1:17 pm

    Во претходните две упатства ви покажавме како да поврзете два или повеќе компјутери со UTP кабел како и упатство за правење на UTP кабел. Во продолжение на овој артикл
    ќе се потрудиме во кратки црти да Ви објасниме како да споделите интернет помеѓу два или повеќе компјутери. Имаме земено предвид дека веќе имате направено и конфигурирано локална мрежа.

    Направи сам локална мрежа ТРЕТ ДЕЛ Mreza10


    Споделувањето на интернет може да биде хардверски и софтверски. Под хардверски начин ќе го подразбираме споделувањето на интернет со помош на рутер, додека софтверскиот начин ќе се однесува на споделување на интернет преку компјутерот користејќи различен софтвер. Во овој артикл ќе се задржиме на споделување на интернет користејќи компјутер со инсталиран WindowsXP оперативен систем поврзан во локална мрежа. Тој начин, за разлика од користењето на рутер е многу поефтин, но не секoгаш и ефективен како и корисетњето на рутер. Доколку имате прашања за споделување на интернет со други оперативни системи поставувајте ги на форумот и ќе се обидеме да Ви помогнеме. Споделувањето на интернет кон конфигурирана безжична мрежа е сосема исти како и споделувањето кон локална мрежа направена со UTP кабел.

    Кога употребуваме компјутер за споделување на интернет означува дека компјутерот кој е конфигуриран за споделување на интернет треба да е нон-стоп вклучен или барем кога сакате другите компјутери во мрежата да имаат интернет. Тој компјутер ќе го наречеме СЕРВЕР. Ако сте приклучени на интернет преку ADSL, Кабловски или друг тип на интернет кој го добивате преку мрежната картичка на компјутерот, тогаш ви се неопходими две мрежни картички.

    Компјутерот кој ќе игра улога на сервер, односно тој кој ќе го споделува интернетот неопходно е да има инсталирано две мрежни картички. Едната мрежна картичка треба да е конфигурирана за поврзување кон локалната мрежа додека преку другата да добивате интернет. Доколку интернетот го добивате преку Dial-Up врска тогаш ви е потребна само една мрежна картичка. Но, не веруваме дека некој сака да споделува интернет врска добиена преку Dial-Up Smile

    Споделувањето може да биде со опциите вградени во самиот Windows или преку инсталирање на дополнителен софтвер.

    Споделување преку опцијата Internet Connection Sharing вградена во оперативниот систем Windows. Оваа опција е најлесен начин за споделување на интернет. Доколку го користите овој начин на споделување на интернет нема да можете да ги контролирате другите компјутери за брзината на интернетот, но е доста корисна ако Ви треба само да споделите интернет на другите компјутери без никакво ограничување. Оваа опција има уште еден недостаток, доколку ја вклучите за споделување на интернет тогаш сите други компјутери добиваат динамичка адреса од серверот, а самиот сервер добива адреса 192.168.0.1. Тоа ќе го објасниме во продолжение на упатството.

    Одете до:

    Start->Control Panel-> Network Connections

    Таму ќе ви се прикажат сите мрежни уреди кои се инсталирани на компјутерот. Во нашиот случај тие се прикажани на сликата подолу

    Направи сам локална мрежа ТРЕТ ДЕЛ Networ10


    Десен клик врз иконата што ви ја претставува конекцијата кон интернет (во нашиот случај тоа е иконата именувана како ADSL) и од контексното мени изберете Properties. Ке ви се отвори прозорец со неколку јазичиња, вие ќе треба да го изберете јазичето Advanced.

    Направи сам локална мрежа ТРЕТ ДЕЛ Proper10



    Опцијата означена со 1 означува дека дозволувате на другите компјутери поврзани на локалната мрежа да се поврзуваат на интернет преку овој компјутер. Штиклирајте ја оваа опција.

    Опцијата означена со 2 означува преку кој мрежен интерфејс да биде споделен интернетот т.е. да ја изберете мрежната картичка кон локалната мрежа или безжичната конекција. Во нашиот случај тоа е Local Area Connection 2. Потврдете со ОК.

    Сега мрежната картичка на серверот која е поврзана кон локалната мрежа ќе добие IP адреса 192.168.0.1. За таа промена ќе бидете предупредени од Windows-от. Останува да ги конфигурирате и другите компјутери. На нив се што треба да направите е да подесите IP адресите да ги добиваат автоматски од серверот.

    Тоа ќе го направите на следниот начин:

    Start->Control Panel-> Network Connections.

    Десен клик на мрежната иконата која ја претставува мрежната картичка и изберете Properties

    Направи сам локална мрежа ТРЕТ ДЕЛ Lan_pr11


    Обележете ја конекцијата Internet Protocol (TCP/IP) и одете на Properties.

    Направи сам локална мрежа ТРЕТ ДЕЛ Tcpip_10


    Штиклирајте ја опцијата 1 (Obtain an IP address automatically) и 2 (Obtain DNS server address automatically) и притиснете ОК. Опцијата 1 и 2 означуваат дека секој компјутер ќе добива автоматски IP адреса доделена од серверот. Ако имате повеќе компјутери во мрежата направете го истото со сите. Сега веќе ќе можете да користите интернетот од сите компјутери во мрежата.

    Проблем: Бидејќи сега секој компјутер добива автоматски IP адреса веќе нема да можете да пристапувате кон компјутерите со нивната IP адреса бидејќи секојпат при нивното уклучување таа ќе биде различна. Пристапот кон компјутерите ќе можете да го правите преку My Network Places. Во адресната лента во Windows Explorer впишете My Network Places.

      Сега е точно Пет Мар 29, 2024 9:57 am