Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

вкупно посети на форумот

пишувај кирилица

моментална подршка

Poll

мислење за форумот
install Bar_left74%install Bar_right 74% [ 25 ]
install Bar_left18%install Bar_right 18% [ 6 ]
install Bar_left9%install Bar_right 9% [ 3 ]

Општо гласови : 34

Latest topics

» increase page rank backlinks services
install EmptyПон Aвг 01, 2011 8:53 am by Гостин

» кој виц ве насмеа денес ?
install EmptyПон Апр 06, 2009 9:09 pm by jatika

» Man On Fire (2004) HDTV 720p
install EmptyВто Дек 16, 2008 10:26 am by ThA DON

» psa trance kolekcija 0
install EmptyВто Дек 16, 2008 2:54 am by [^_hYp3Rs0NiC_n3Rd_^]

» Петиција против труење на животните
install EmptyВто Ное 18, 2008 2:56 am by web master

» Изгубен на аеродром цели седум дена
install EmptyЧет Ное 06, 2008 9:32 pm by web master

» како да се привлече секоја жена
install EmptyЧет Ное 06, 2008 9:25 pm by web master

» нов фим со фифти сент
install EmptyЧет Ное 06, 2008 9:16 pm by web master

» [MonkeyVision] OpenSuse 11 0 Live CD KDE4
install EmptyНед Ное 02, 2008 7:08 am by web master

» Ubuntu-8-10
install EmptyНед Ное 02, 2008 6:54 am by web master

» Prison Break
install EmptyНед Ное 02, 2008 6:40 am by web master

» Косово-држава!!
install EmptyСаб Ное 01, 2008 2:42 am by ЌОЌОР

» Корисни интернет страни
install EmptyПет Окт 31, 2008 3:10 am by web master

» install
install EmptyПет Окт 31, 2008 3:00 am by web master

» Prodavam vespa
install EmptyВто Окт 28, 2008 3:17 pm by .:Hara Gobi:.

Top posters

web master (128)
install Bar_leftinstall Barinstall Bar_right 
ThA DON (113)
install Bar_leftinstall Barinstall Bar_right 
.:Hara Gobi:. (98)
install Bar_leftinstall Barinstall Bar_right 
DaciSS (70)
install Bar_leftinstall Barinstall Bar_right 
jatika (63)
install Bar_leftinstall Barinstall Bar_right 
ВЕБ МАСТЕР (59)
install Bar_leftinstall Barinstall Bar_right 
voren (31)
install Bar_leftinstall Barinstall Bar_right 
Dijana (28)
install Bar_leftinstall Barinstall Bar_right 
dimza (22)
install Bar_leftinstall Barinstall Bar_right 
girl (21)
install Bar_leftinstall Barinstall Bar_right 

реклами

zenska sema
Изгубен на аеродром цели седум дена

Чет Ное 06, 2008 9:32 pm by web master

Изгубен на аеродром цели седум дена

Многу често се случува луѓето да се изгубат на големите аеродроми низ …

како да се привлече секоја жена

Чет Ное 06, 2008 9:25 pm by web master

install Os_v
Многу мажи понекогаш би сакале да постои таен рецепт за освојување …

нов фим со фифти сент

Чет Ное 06, 2008 9:16 pm by web master

Контроверзниот рапер ќе заигра во трилерот 13 заедно со Мики Рурк и Џејсон Статхам. Снимањето на филмот би …


  install

  web master
  web master
  почесен член
  почесен член

  Male
  Број на мислења : 128
  Age : 34
  Местолокација : скопје
  Registration date : 2008-10-14

  install Empty Re: install

  Пишување  web master Пет Окт 31, 2008 3:00 am

  ThA DON напиша:Kubuntu 7.04 e Linux дистрибуција за комерцијална употреба. Со Kubuntu ќе можете да:

  * Пребарувате по глобалната мрежа со Mozilla Firefox или со Konqueror
  * Гледате филмови со видео плеерот Kaffeine, без дополнително инсталирање на видео кодеци
  * Слушате омилени mp3-ки и радио со Amarok
  * Користете потполно бесплатен офис пакет OpenOffice
  * Се допишувате преку ICQ, mIRC и целата мрежа воопшто
  * Запишувате CD и DVD дискови со бесплатната програма к3
  * Инсталирате секакви програми со помош на Adept
  * Инсталирате различни програми за Windows со програмата Wine
  * Користете KTorrent.

  Дистрибуцијата е потполно бесплатна и е базирана на GNU/Linux. Може да си ја симнете од официјалната страна на дистрибуцијата и задолжително да ја запишете како bootable-диск, а не да го отпакувате фајлот. Откако ќе се снабдете со Kubuntu 7.04 подесете го компјутерот од BIOS-от така што ќе се стартува (boot-ира) од вашиот CD-ROM односно DVD-ROM. Поставете го дискот во соодветниот уред и рестартирајте го компјутерот.

  ИНСТАЛИРАЊЕ

  Компјутерот ќе започне да чита од оптичкиот уред и ќе се појави овој прозорец

  install 114


  По основните подесувања е избрано „Start or Install Kubuntu“. Може да видите дека од лево се одбројуваат секунди. Ако до истекувањето на секундите Вие не притиснете <Enter> вашиот компјутер ќе го стартува веќе инсталираниот оперативен систем на тврдиот диск.
  Сега дистрибуцијата го проверува вашиот хардвер, за да може да се стартува под оптимални услови. После целосната проверка започнуваат да се вчитуваат последоватено хардверот, подесувањата, принтери и друга периферија приклучена во USB портите, прозорците и на самиот крај самата корисничка Linux околина KDE:

  install 213


  Кога ќе се отвори целиот екран на мониторот ќе видете една прекрасна дистрибуција. Може да разгледате по главното мени или на горната лева страна од десктопот да кликнете веднаш на копчето Install за да започне инсталирањето:

  install 312


  Од искуство ќе ви дадам совет пред да започнете со инсталацијата. Оние кои имаат интернет конекција преку PPPoE треба да ја отворат конзолата. Таа се наоѓа во Главно мени > Систем > Конзола. Ќе се отвори еден црн прозореџ и ќе напишете во него:
  Код:

  sudo pppoeconf

  Вашата дистрибуција ќе ви ја покаже веднаш мрежната картичка која ја имате на вашиот компјутер и соодветно на тоа притискате <Enter>. Ќе видете како се исполнува една операција за наоѓање на вашата врска и после неколку секунди ќе бидете задолжени да го напишете вашето име, а исто така и лозинката за интернет врската. Продолжувате да притискате на копчето <Enter> на следните прозорци, додека не ви се испише порака дека вашата врска е воспоставена. Почекајте 4-6 сек. и стартувајте интернет прелистувач за да се уверете дека се е во ред. Откако сте се увериле дека се е како што треба може да притиснете на Install. Може да ја инсталирате дистрибуцијата без да правете интернет конекција, но во тој случај инсталацијата нема да ги симне потребните надоградби за драјверите на локалниот јазик. За корисните на ADSL врската автоматски е подесена и нема потреба од никакви подесувања во конзолата. Ќе ви се појави следниот прозорец:

  install 411


  Се отвора листа со 36 јазици. Сепак во ова упатство ќе ја продолжиме инсталацијата на англиски јазик. По местењето на локализацијата ќе стигнете до овој прозорец:

  install 511


  Го пишувате името или некој ник, потоа име на корисникот на тој компјутер, кој ќе биде Администратор и лозинка. Последното поле покажува како ќе се гледа вашиот компјутер во мрежата. Следно што треба да направите е да кликнете на Continue и ќе исчекате малку додека дистрибуцијата провери колку место има на тврдиот диск, какви оперативни системи има инсталирано и колку зафаќаат и на колку партиции е поделен истиот. По проверката автоматски ќе ви се отвори овој прозорец:

  install 611


  Според нас ова е најважниот дел при инсталирањето, затоа што тука се прават најмногу грешки. Првиот извор е: „Инсталирај на целиот хард диск“. Оваа опција може да се користи кога сакате да инсталирате само „Kubuntu 7.04“ на целиот хард диск. Вториот избор се однесува за: „Инсталирај на поголемиот дел од дискот откако ќе го разделиш истиот.“ Овој избор не се препорачува многу затоа што постои можност да избришете друг ОС, ако веќе постои таков. Последниот избор (секогаш најдолу) е „Мануелно или рачно разделување на хард дискот“. Наш совет е да ја изберете оваа опција и да продолжете понатаму. Исто така ако имате два хард дискови Kubuntu 7.04 ќе ви ги покаже и двата, Тие се именуваат вака: првиот хард диск секогаш е sda, а вториот sdb. Избирате еден од нив и после го применувате погоре споменатото. Се отвора овој прозорец:

  install 711


  Веднаш ќе бидете прашани „Сакате ли да создадете нова партиција? Сите податоци ќе бидат избришани! Секако дека сакате (освен нели ако немате инсталирано на партицијата некој ОС)“. Кликате на Yes и ќе стигнете напред до овој прозорец кој содржи многу важни податоци за партицијата:

  install 811
  install 910


  Тука веќе сами може да определете колкав простор од дискот имате желба да одделите за дадениот дел. Наш совет - најмалку 3 GB, а ако веќе имате поголем хард диск тоа веќе е ваша работа. Типот на новиот дел треба да e ext3 (може да изберете и ext2).
  Сега од хард дискот направивме дел за Linux и тој изгледа вака (8-Гигабајтниот дел):

  install 1010


  Кај вас ќе се појави само еден дел за Linux. Следно, ќе ви се појави предупредувачка порака дали сакате да ги зачувате промените и дека сите податоци ќе бидат избришани. Вие одговарате Yes и чекате да се извршат операциите. Ако се е во ред би требало да ви се појави ова прозорче:

  install 1110


  Кликнуваме на копчето ОК и се отвара хард дискот со двете партиции на него:

  install 1210


  Вториот дел кој го создадовме е САМО со коса црта. Исто така се гледа и дека има селектирано опција автоматски да биде форматирана партицијата пред инсталирањето. После косата црта некои корисници преферираат да напишат home, за да се инсталира целата дистрибуција таму. Притиснете Continue и ќе со отвори прозорче кое внимателно го проверува целиот компјутер. На самиот крај од проверката ќе се појави прозорец со извештај:

  install 1310


  Извештајот ви ги соопштува името, јазикот на кој ќе инсталирате и др. Сега веќе може безгрижно да го притиснете копчето Install

  install 1410
  install 1510


  Времето за инсталирање зависи од тоа колку е моќен вашиот процесор. Според нашето искуство дојдовме до вакви заклучоци: 800 MHz компјутер инсталира за околу 54-57 минути, а 2700 MHz за околу 4-4,5 минути. За време на инсталирањето ако имате интернет конекција тогаш овде влегува и симнувањето на надоградбите од интернет и јазичните подесувања. Кога ќе заврши инсталацијата излегува овој прозорец:

  install 1610


  Сега ќе кликнете на Restart now, но не чепкајте ништо на CD-ROM-от или DVD-ROM-от. Дистрибуцијата е во процес т.н „запомнување на сите подесувања“, и кога ќе заврши, CD-ROM-от сам ќе се отвори. Го вадите дискот и притискате <Enter> на вашата тастатура.
  Колку за дополнување да споменеме дека Kubuntu 7.04 инсталира GRUB. Така кога се стартува одново компјутерот ќе ви покаже колку и какви оперативни системи имате. Тогаш може да изберете (во рок од 7 секунди) кој ОС да се покрене. Од друга страна ако не изберете ништо за тоа време ќе се покрене Kubuntu 7.04.
  Дистрибуцијата е многу пријатна и лесна за користење. Нема да бидете приморани да инсталирате антивирусна програма, заштитен ѕид или други слични програми за заштита. Исто така ќе може да го гледате „Windows“ на вашиот компјутер и да ги отворате неговите фајлови.


  _________________
  еби учење
  учи ебење !

   Сега е точно Пон Мар 08, 2021 9:26 am