Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

вкупно посети на форумот

пишувај кирилица

моментална подршка

Poll

мислење за форумот
уредувајте според фенг шуи Bar_left74%уредувајте според фенг шуи Bar_right 74% [ 25 ]
уредувајте според фенг шуи Bar_left18%уредувајте според фенг шуи Bar_right 18% [ 6 ]
уредувајте според фенг шуи Bar_left9%уредувајте според фенг шуи Bar_right 9% [ 3 ]

Општо гласови : 34

Latest topics

» increase page rank backlinks services
уредувајте според фенг шуи EmptyПон Aвг 01, 2011 8:53 am by Гостин

» кој виц ве насмеа денес ?
уредувајте според фенг шуи EmptyПон Апр 06, 2009 9:09 pm by jatika

» Man On Fire (2004) HDTV 720p
уредувајте според фенг шуи EmptyВто Дек 16, 2008 10:26 am by ThA DON

» psa trance kolekcija 0
уредувајте според фенг шуи EmptyВто Дек 16, 2008 2:54 am by [^_hYp3Rs0NiC_n3Rd_^]

» Петиција против труење на животните
уредувајте според фенг шуи EmptyВто Ное 18, 2008 2:56 am by web master

» Изгубен на аеродром цели седум дена
уредувајте според фенг шуи EmptyЧет Ное 06, 2008 9:32 pm by web master

» како да се привлече секоја жена
уредувајте според фенг шуи EmptyЧет Ное 06, 2008 9:25 pm by web master

» нов фим со фифти сент
уредувајте според фенг шуи EmptyЧет Ное 06, 2008 9:16 pm by web master

» [MonkeyVision] OpenSuse 11 0 Live CD KDE4
уредувајте според фенг шуи EmptyНед Ное 02, 2008 7:08 am by web master

» Ubuntu-8-10
уредувајте според фенг шуи EmptyНед Ное 02, 2008 6:54 am by web master

» Prison Break
уредувајте според фенг шуи EmptyНед Ное 02, 2008 6:40 am by web master

» Косово-држава!!
уредувајте според фенг шуи EmptyСаб Ное 01, 2008 2:42 am by ЌОЌОР

» Корисни интернет страни
уредувајте според фенг шуи EmptyПет Окт 31, 2008 3:10 am by web master

» install
уредувајте според фенг шуи EmptyПет Окт 31, 2008 3:00 am by web master

» Prodavam vespa
уредувајте според фенг шуи EmptyВто Окт 28, 2008 3:17 pm by .:Hara Gobi:.

Top posters

web master (128)
уредувајте според фенг шуи Bar_leftуредувајте според фенг шуи Barуредувајте според фенг шуи Bar_right 
ThA DON (113)
уредувајте според фенг шуи Bar_leftуредувајте според фенг шуи Barуредувајте според фенг шуи Bar_right 
.:Hara Gobi:. (98)
уредувајте според фенг шуи Bar_leftуредувајте според фенг шуи Barуредувајте според фенг шуи Bar_right 
DaciSS (70)
уредувајте според фенг шуи Bar_leftуредувајте според фенг шуи Barуредувајте според фенг шуи Bar_right 
jatika (63)
уредувајте според фенг шуи Bar_leftуредувајте според фенг шуи Barуредувајте според фенг шуи Bar_right 
ВЕБ МАСТЕР (59)
уредувајте според фенг шуи Bar_leftуредувајте според фенг шуи Barуредувајте според фенг шуи Bar_right 
voren (31)
уредувајте според фенг шуи Bar_leftуредувајте според фенг шуи Barуредувајте според фенг шуи Bar_right 
Dijana (28)
уредувајте според фенг шуи Bar_leftуредувајте според фенг шуи Barуредувајте според фенг шуи Bar_right 
dimza (22)
уредувајте според фенг шуи Bar_leftуредувајте според фенг шуи Barуредувајте според фенг шуи Bar_right 
girl (21)
уредувајте според фенг шуи Bar_leftуредувајте според фенг шуи Barуредувајте според фенг шуи Bar_right 

реклами

zenska sema
Изгубен на аеродром цели седум дена

Чет Ное 06, 2008 9:32 pm by web master

Изгубен на аеродром цели седум дена

Многу често се случува луѓето да се изгубат на големите аеродроми низ …

како да се привлече секоја жена

Чет Ное 06, 2008 9:25 pm by web master

уредувајте според фенг шуи Os_v
Многу мажи понекогаш би сакале да постои таен рецепт за освојување …

нов фим со фифти сент

Чет Ное 06, 2008 9:16 pm by web master

Контроверзниот рапер ќе заигра во трилерот 13 заедно со Мики Рурк и Џејсон Статхам. Снимањето на филмот би …


  уредувајте според фенг шуи

  ВЕБ МАСТЕР
  ВЕБ МАСТЕР
  Admin

  Male
  Број на мислења : 59
  Age : 34
  Местолокација : први влез
  Registration date : 2008-09-30

  уредувајте според фенг шуи Empty уредувајте според фенг шуи

  Пишување  ВЕБ МАСТЕР Чет Окт 09, 2008 1:54 am

  За Фенг Шуи честопати луѓето мислат дека е начин на уредување на домот кој содржи многу мистичност во себе. Всушност Фенг Шуи е еден вид уметност и наука за живеењето и работењето во правилно уредено опкружување.

  Таа се занимава со протокот и кружењето на енергијата на животот наречена Чи која е зависна од Јинот (позитивната енергија) и Јангот (негативната енергија). Вселената е едно огромно енергетско поле. Фенг Шуи ја проучува оваа енергија, нејзиното движење и како таа делува на нас директно или индиректно.

  Модерната електро-физика почнува да го прифаќа фактот за интеракцијата помеѓу енергијата на земјата и луѓето. Овие електромагнетни енергии се Чи линии кои се движат во внатрешноста на земјата, и на тој начин создаваат енергија за земјата и за луѓето кои живеат на неа.
  Добрата контрола на енергијата во вашиот дом, ќе допринесе вашиот живот да се подобри и вие ќе привлекувате повеќе среќа и богатство. Поради ова се поголем број луѓе ги прифаќаат советите на Фенг Шуи за уредување на просториите. Како за пример, ќе го споменеме еден од најбогатите луѓе на светот Доналд Трамп кој за уредување на своите резиденции и деловни простории ги има ангажирано врвните експерти за Фенг Шуи.


  _________________
  еби учење
  учи ебење!
  ВЕБ МАСТЕР
  ВЕБ МАСТЕР
  Admin

  Male
  Број на мислења : 59
  Age : 34
  Местолокација : први влез
  Registration date : 2008-09-30

  уредувајте според фенг шуи Empty влезна врата за добро чи

  Пишување  ВЕБ МАСТЕР Чет Окт 09, 2008 1:55 am

  Атрактивен изглед на влезната врата во вашиот дом или канцеларија ќе го охрабри доброто Чи (позитивната енергија) да влезе внатре. Влезната врата треба да ја отсликува целокупната хармонија и просперитет во домот. Бидејќи сета енергија влегува низ оваа врата важно е да нема предмети околу неа за да може секогаш да се отвори без проблеми.
  Таа не смее да биде скршена и мора лесно да се отвора. Во спротивно, тоа ќе биде најголема пречка за добрата енергија. Таа не смее да биде ни премала, ни преголема, туку во склад со големината на куќата.

  Кога врататa целосно ќе се отвори, не треба веднаш да наидеме на ѕид. При целосно отворена врата, тој треба да биде оддалечен од ивицата на вратата најмалку еден метар. Во спротивно, единственото што може да го направите е да поставите огледало на ѕидот. Тоа не е идеално решение, бидејќи влезната врата не е добро да се рефлектира во огледало.

  Димензијата на вратата треба да биде во склад со големината на домот, ни премала ни преголема. Премалата врата го спречува протокот на доброто Чи.  Вратата треба да е широка и да води во предсобје, кое служи како еден вид брана за надојдената енергија. Влезната врата никогаш не смее да се отвора директно во дневната соба без некаков вид на брана кој ќе ја успори енергијата. Ако немате избор, ставете троделен параван (како на сликата) оддалечен на 1-2 метри од вратата со зеленило пред него. Тој ќе го забави доброто Чи и ќе овозможи негово мирно протекување.

  Првото нешто што ќе го видат тие што влегуваат во вашиот дом го оформува расположението за време на целиот престој. Неред не смее никаде да има, а особено уште на самиот влез. Луѓето имаат навика да ги ставаат предметите до врата како потсетување дека треба да се ослободат од нив или да ги понесат со себе. Често тие остануваат тука со денови. Ова влијае лошо на подсвеста. За добар Фенг Шуи во домот, овие работи треба да се тргнат што поскоро. Кога ќе влезете низ вратата, не треба да има никакви масивни предмети кои ќе го попречуваат погледот.

  Најдобар облик за вратата е овален или правоаголен на врвот. Дрвените врати се подобри од стаклените. Влезот треба да биде во правец кој ќе овозможи да нема остри агли со правците кои покажуваат на други зданија од надвор. Може да поставите пакуа чие огледало ќе одбива дел од негативната која влегува во вашиот дом.

  Може да закачите на дрвени или метални ѕвонци кои ќе помогнат во дефлектирањето на енергијата. Запомнете, ѕвонците мора да бидат шупливи и пакуата да биде поставена надвор од куќата за да бидат ефикасни. Пакуа со огледало поставена во домот носи несреќа.

  Вратите обоени во светли тонови се благопријатни и се во склопот на севкупната хармонија во домот. Без разлика која боја се, треба да бидат обезбедат контраст на бојата на останатиот дел од куќата. Црвената е пожелна боја за врата, но само ако е во склад со другите бои во куќата.

  Ѕвонците се добри предмети за дополнителна енергија кога се ставени пред влезнта и задната врата. Ти треба да бидат шупливи и доволно големи за да произведат фина мелодија кога се нишаат. Заедно со хармонијата и ритамот, мелодијата е една од трите основни елементи на музиката. Благопријатната музика во домот е важен фактор за подигање на енергијата.

  Влезната врата никогаш не треба да гледа во задната врата или во голем прозорец. Во спротивно целата позитивна енергија излегува од домот преку задната врата и прозорецот. Ако сепак тоа е кај вас случај, поставете на одредено растојание пред вашата влезна врата параван и пред него поголемо цвеќе за да се покрие погледот на задната врата.

  Денес, голем дел од луѓето живеат во висококатници. Совет е никогаш да не живеете на крајот од долг ходник, или пред лифт или скали, кои овозможуваат брзо одлевање на енергијата по нив. Доколку сте во можност, поставете растение на влезот на ходникот за да го успори одливот на енергијата.
  Ако живеете во зграда, зеленилото и свежото цвеќе можат да ви донесат природа во вашиот дом. Свежите цвеќиња овозможуваат да се зачува енергијата на високо ниво.


  _________________
  еби учење
  учи ебење!
  ВЕБ МАСТЕР
  ВЕБ МАСТЕР
  Admin

  Male
  Број на мислења : 59
  Age : 34
  Местолокација : први влез
  Registration date : 2008-09-30

  уредувајте според фенг шуи Empty баланс во вашата дневна соба

  Пишување  ВЕБ МАСТЕР Чет Окт 09, 2008 1:56 am

  Боите што ги избирате за вашата дневна соба во многу зависат и од вашиот Куа број кој се пресметува врз основа на датумот на раѓањето. Вашиот Куа број може да го определите со клик на следниот линк:

  Определување на Куа број,

  Тука може да видите од табелата на кој тип на личност припаѓате (западен или источен тип). На пример, за западен тип личност најмногу одговара гарнитурата да е во златна нијанса, а зелената е најнепожелна.

  Ставете зелени растенија по собата, но гледајте да бидат во баланс со другите предмети. Вашиот мебел треба да биде простран, не пренатрупан и пријатен за око. Сликите треба да бидат топли и благопријатни. Избегнувајте држење на кактуси. Најдобро е да имате убав букет од свежи цвеќиња. Луѓето при самиот поглед на цвеќето се чуствуваат многу попријатно. Ова е причината поради која може да забележите цвеќиња во рестораните или во ходниците на хотелите.

  Вашата дневна соба треба да дава чувство на свежина и живот во неа. Има многу семејства кои ја чуваат дневата соба за специјални пригоди. Собите во вашиот дом кои не се користат акумулираат статичка енергија и го намалуваат балансот од останатиот дел од домот.  Поминувајте го денот во вашата дневна соба! Затоа и го добила ова име!  Камините, без разлика во која соба се наоѓаат, не треба да бидат отворени. Отворот треба да се покрие со некој параван или стакло, со цел да се спречи одлевањето на позитивната енергија


  _________________
  еби учење
  учи ебење!
  DaciSS
  DaciSS
  добар член
  добар член

  Male
  Број на мислења : 70
  Age : 33
  Местолокација : kaj Chalenge angliskoto :D
  Registration date : 2008-10-05

  уредувајте според фенг шуи Empty Re: уредувајте според фенг шуи

  Пишување  DaciSS Пет Окт 10, 2008 10:59 pm

  ја мислам ако не веруваш во ова, џабе ти е и да платиш да ти го уредат така просторот, ако веруваш ондак може да има ефект, али попрво би читал сам и колку толку би разместил ствари него да викнам некој да ми преуредува.
  ВЕБ МАСТЕР
  ВЕБ МАСТЕР
  Admin

  Male
  Број на мислења : 59
  Age : 34
  Местолокација : први влез
  Registration date : 2008-09-30

  уредувајте според фенг шуи Empty Re: уредувајте според фенг шуи

  Пишување  ВЕБ МАСТЕР Пет Окт 10, 2008 11:23 pm

  па нормално ова е стил на уредување измислен за да се направат пари
  секој може да си креира свој стил на уредување ако е добар со тек на време ке почне да се продава
  исто како во модата има милијарда дизајнери на облека...

  е сеа фенг шуито е прполно со локални празноверија на некоја личност што го има измислено


  _________________
  еби учење
  учи ебење!

  Sponsored content

  уредувајте според фенг шуи Empty Re: уредувајте според фенг шуи

  Пишување  Sponsored content


   Сега е точно Пон Мар 08, 2021 9:01 am